Istorie Mai 7, 2014

Biserica cu hramul ” Naşterea Maicii Domnului” din Miroslava - Iaşi, datează din anul 1934, construită cu cheltuiala familiei Sturza, care în aceiaşi incintă ridică si cladirile unui orfelinat  de bătrâni, astăzi funcţionează Liceul Tehnologic Mihail Kogălniceanu - Miroslava.

De-a lungul anilor, biserica suportă diverse reparaţii datorită vitregiilor vremii. În anul 1989-1991 se face o reparaţie capitală la bolta centrală, la sfântul altar şi la exterior.

În anul 1992 biserica primeşte slujba de sfinţire a lucrărilor de către Prea Sfinţitul Calinic Botoşăneanul.

În anul 1998 se încep lucrările de pictură cu sprijinul enoriaşilor şi a domnului Adolf Abramovici   stabilit în Germania, dar  născut în Iaşi.

Pe data de 17 septembrie 2000, lucrările de pictură şi reparaţiile curente sunt  târnosite  de rugăciunile Prea Fericitului Părinte Patriarh Daniel, pe atunci  Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei,  preotul paroh Rusu Mihai primind distincţia de Econom  Stravofor.

Până în prezent biserica a fost înfrumuseţată cu anumite obiecte necesare cultului.